good times local news media events catalyst santa cruz california metro silicon valley news local events san jose weekly aptos, capitola, soquel, local news events paper gilroy dispatch local news events garlic festival santa cruz media events local california weekly king city rustler newspaper media local events car sales buy new car media
51.9 F
Watsonville
English English Español Español
May 17, 2021

PHOTOS: SCCAL track and field finals

Harbor High school was packed with dozens of local high school athletes competing in this year’s Santa Cruz Coast Athletic League track and field championship on April 24.

The Monte Vista Christian School boys’ team won the team title with 116 points led by seniors Daniel Castillo, Justin Lomeli and Andrew Bachman.

Depth on the Aptos High girls’ team helped them take home a championship banner with 129 points.

UP NEXT

CCS semifinals

When: June 12, TBA

Where: TBA

SCCAL CHAMPIONSHIPS

Top teams

Boys – 1. MVC, 116; 2. Aptos, 90; 3. SLV, 66; 4. Watsonville, 65; 5. Santa Cruz, 51; 5. Scotts Valley, 51.   

Girls – 1. Aptos, 129; 2. SLV, 109; 3. Soquel, 78; 4. MVC, 56; 5. Scotts Valley, 42.

Top individuals

100m: Boys – 1. Caleb Womack, Santa Cruz, 11.51; 2. Jake Morris, MVC, 11.62; 3. Adan Rivas, Watsonville, 11.93.

Girls – 1. Sarah Canavan, Soquel, 13.14; 2. Alisya Oliver, Aptos, 13.30; 3. Amaya Gordon, SLV, 13.34.

200: Boys – 1. Alex Castro-Neri, SLV, 23.36; 2. Jake Morris, MVC, 23.60; 3. Justin Lomeli, MVC, 23.80.

Girls – 1. Amaya Gordon, SLV, 27.29; 2. Alisya Oliver, Aptos, 27.66; 3. Kaitlin Seigle, SLV, 27.79.

400: Boys – 1. Justin Lomeli, MVC, 51.05; 2. Alex Castro-Neri, SLV, 51.45; 3. Brody Staley, Soquel, 52.24.

Girls – 1. Kaitlin Seigle, SLV, 1:02.96; 2. Caelan Gilliam, MVC, 1:04.04; 3. Audrey Parmenter, SLV, 1:04.60.

800: Boys – 1. Andrew Bachman, MVC, 1:58.55; 2. Austin George, Scotts Valley, 1:59.98; 3. Casey Crouch, 2:01.36.

Girls – 1. Kaitlin Seigle, SLV, 2:22.72; Rafaela Putnam, Scotts Valley, 2:25.03; 3. Annie Eikemeyer, Aptos, 2:28.26.

1,600: Boys – 1. Jeremy Kain, Scotts Valley, 4:20.89; 2. Ben Laughlin, Aptos, 4:21.89; 3. John Eikemeyer, Aptos, 4:22.55.

Girls – 1. Ashlyn Boothby, Scotts Valley, 5:05.55; 2. Amber Boothby, Scotts Valley, 5:07.98; 3. Isabel Sanchez, Santa Cruz, 5:10.22

3,200: Boys – 1. Jeremy Kain, Scotts Valley, 9:29.47; 2. Ben Laughlin, Aptos, 9:29.53; 3. John Eikemeyer, Aptos, 9:35.54.

Girls – 1. Amber Boothby, Scotts Valley, 11:18.88; 2. Layla Ruiz, Watsonville, 11:19.70; 3. Susana Estrada, Aptos, 11:35.71.

110m hurdles: Boys – 1. Daniel Castillo, MVC, 17.50; 2. Jorge Guerrero, Watsonville, 17.76; 3. Jaime Haro, Watsonville, 18.37.

Girls – 1. Elizabeth Churchill, Aptos, 16.63; 2. Jasmine Navarro, Watsonville, 17.35; 3. Lulu Mattingly, SLV, 17.41.

300m hurdles: Boys – 1. Troy Capela, Santa Cruz, 43.45; 2. Jonathan Arroyo, Watsonville, 44.00; 3. Daniel Castillo, MVC, 45.01.

Girls – 1. Shayna Lebovitz, MVC, 48.92; 2. Lulu Mattingly, SLV, 51.80; 3. Jasmine Navarro, Watsonville, 52.55.

4×100: Boys – 1. SLV (Nathan Beverly, Alex Castro-Neri, Joe Rosenquist, Noah Seastrom), 45.54; 2. MVC (Sage Oliver, Will Mesa, Justin Lomeli, Jake Morris), 45.71; 3. Santa Cruz (Troy Capella, Paulo Pena, Cesar Anya, Caleb Womack), 46.41.

Girls – 1. Soquel (Cloe Hubbard, Renee Parker, Deijah Stevens, Sarah Canavan), 51.30; 2. Aptos, June Lee, Kaityn LaRue, Kiley Brown, Alisya Oliver, 53.81; 3. SLV, Ruby Gonda, Amaya Gordon, Audrey Parmenter, Mia Hamilton, 54.01.

4×400: Boys – 1. SLV (Nathan Beverly, Alex Castro-Neri, Casey Crouch, Joe Rosenquist), 3:32.89; 2. MVC, Andrew Bachman, Jake Morris, Sage Oliver, Justin Lomeli, 3:36.84; 3. Scotts Valley, Austin George, Gavin Abel, Patrick Goodrich, Jeremy Kain, 3:41.95.

Girls – 1. Soquel (Sarah Canavan, Suki Kasmi, Renee Parker, Sophia Morales), 4:22.77; 2. June Lee, Lucy Bowman, Annie Eikemeyer, Alisya Oliver, 4:32.67; 3. Scotts Valley, Ashlyn Boothby, Greta Feague, Amber Boothby, Rafaela Putnam, 4:33.22.

High jump: Girls – 1. Sebastian Sanso, Santa Cruz, 5-10; 2. Koen Vandenberg, MVC, 5-8; 3. Sebastian Abonce, Watsonville, 5-8.

Girls – 1. Shayna Lebovitz, MVC, 5-0; 2. Elizabeth Churchill, Aptos, 4-10; 3. Lulu Mattingly, SLV, 4-8.

Long jump: Boys – 1. Sebastian Sanso, Santa Cruz, 19-9.5; 2. Oliver Annon, Kirby, 19-9.5; 3. Lukas Rettenwender, Aptos, 19-8.25.

Girls – 1. Shayna Lebovitz, MVC, 16-1.25; 2. Elizabeth Churchill, Aptos, 15-10.5; 3. Lena Manchester, 15-5.25.

Triple jump: Boys – 1. Nathan Lapp, Soquel, 41-3.75; 2. Daniel Castillo, MVC, 38-4.5; 3. Jaime Haro, Watsonville, 37-1.

Girls – 1. Shayna Lebovitz, MVC, 32-8; 2. Elizabeth Churchill, Aptos, 31.65; 3. Jonelle Scott, Soquel, 31-0.

Pole vault: Boys – 1. Jonathan Arroyo, Watsonville, 11-6; 2. Giovanny Melgoza, Ceiba, 9-6; 3. Rylan Sampson, Aptos, 9-0.

Girls – 1. Makiah Dexel, Soquel, 10-0; 2. Jade Waddell, Soquel, 9-6; 3. Jonelle Scott, Soquel, 7-6.

Discus: Boys – 1. Derek Brown, MVC, 132-3; 2. Wade Watson, Aptos, 130-8; 3. Octavio Morano, Mount Madonna, 129-9.

Girls – 1. Katharina Guth, SLV, 94-4; 2. Kate Wolsfeld, Aptos, 90-0; 3. Lisandra Nambo-Belmonte, Watsonville, 87-10

Shot put: Boys – 1. Wade Watson, Aptos, 46-1; 2. Octavio Morano, Mount Madonna, 44-6; 3. Holden Eldredge, Aptos, 40-11.

Girls – 1. Katharina Guth, SLV, 27-6; 2. Lucy Fitzgerald, SLV,  26-10; 3. Kate Woldsfeld, Aptos, 26-10.

ARTS & CULTURE

Buddhist Temple presents virtual theater production May 22

WATSONVILLE—On May 22 the Watsonville Buddhist Temple will virtually present Hiroshi Kashiwagi’s two-act play “The Betrayed.”  “The Betrayed” centers around a couple living at the...